Publiceringsdatum:
Svanetorps lekplats invigd
Nils Holmkvist (M), ledamot i kommunfullmäktige, klippte bandet och barnen rusade direkt in på sin nya lekplats i Svanetorpsområdet i Åkarp
Burlövs kommun fortsätter att uppdatera och bygga lekplatser i kommunen. Det senaste tillskottet är Svanetorps lekplats i Åkarp.
En solig men kylig aprildag hölls ett kort tal av kommunfullmäktiges ledamot Nils Holmkvist. Bandet klipptes och barnen rusade in för att testa alla nya stationer på lekplatsen. Där finns spännande miljör för de minsta men även utmaningar för de äldre barnen.
Lekaplatsen har utformats efter dialog med såväl barn på Svanetorps förskola, elever på Svanetorpsskolan och villaföreningen i området. Barnens önskemål har beaktats i utformningen av lekpklatsen. Det är PEAB som efter upphandling har uppfört den nya lekplatsen. Vi tackar för gott samarbete.
Projektledare i kommunen har varit Jelena Ristic. Hon fick nu avsluta projektet med att bjuda alla barn på glass och se dem testa alla stationerna!
Dela sidans innehåll:
Senast uppdaterad: