Burlövs kommun

Publiceringsdatum:

Ungdomar från Anklam på vänortsbesök i Burlöv

Grupp ungdomar framför Kronetorps mölla

Under tre dagar i oktober besökte ungdomar och ledare från vänorten Anklam i Tyskland Burlövs kommun. Besöket var en del av det 30-åriga samarbetet mellan orterna och bjöd på både skola, kultur och nya vänskaper.

Under tre dagar, 15–17 oktober, gästades Burlövs kommun av en grupp ungdomar och representanter från vänorten Anklam i nordöstra Tyskland. Besöket var en del av det 30-åriga vänortssamarbetet mellan Burlöv och Anklam, som syftar till att främja utbyte och gemensam utveckling. Delegationen från Anklam bestod av tio ungdomar i åldern 13–17 år, tre ungdomsledare samt två representanter från Anklam stad.

Skoldag i Burlöv

Under torsdagen deltog de tyska ungdomarna i undervisningen vid Vårboskolan i Arlöv och Dalslundskolan i Åkarp, där de fick följa svenska elever under en hel skoldag. Många av dem tyckte att det var spännande att uppleva en annan typ av undervisning och skolmiljö - men också att det skiljer sig en del från hur det fungerar i tysk skola.

Möten, kultur och fritid

Under besöket fick delegationen också lära känna kommunen genom studiebesök vid Arlövs mölla, Biblioteken i både Arlöv och Åkarp samt Möllegården kultur. På kvällarna besökte ungdomarna fritidsgårdarna i Åkarp och Arlöv, där de tillsammans med svenska ungdomar deltog i aktiviteter. Flera av deltagarna berättade att detta var höjdpunkten under vistelsen - en chans att umgås och skapa nya vänskapsband över språkgränserna.

En grupp människor som sitter på en röd bänk.

Fördjupat samarbete

Från Burlövs sida deltog bland andra kommunstyrelsens ordförande Sara Vestering, kommundirektör Fredrik Löfqvist, utbildnings- och kulturnämndens ordförande Kristoffer Daag, socialchef Maria Popoola, samt chef för utbildnings- och kulturförvaltningen Mats Jönsson. Under besöket hölls också möten med de tyska representanterna om framtida samarbetsområden mellan Burlöv och Anklam.

Avslutning i Åkarp

Besöket avslutades på fredagen med en gemensam lunch på Lillgården i Åkarp, innan delegationen återvände till Tyskland.

– Det är otroligt värdefullt att ungdomar får möjlighet att mötas och upptäcka både likheter och skillnader i hur vi lever och lär. Det stärker förståelsen och skapar nya perspektiv för framtiden, säger Axel Heeger som arbetar på avdelningen för kultur och utbildning i Anklam.

Senast uppdaterad: